Socializacija v bistvu ne pomeni nič drugega kot vključitev v družbo in jo lahko v povezavi z vedenjem psov mirno imenujemo tudi spoznavanje.
V razvoju psa je zelo pomembna. Med obdobjem socializacije pes drugače shranjuje vtise kot pozneje. V tem času si pes določi nekakšno normalno območje, ki vsebuje vse, s čimer je bil seznanjen. Lahko rečemo, da se med obdobjem socializacije pripravlja na svoje specifično okolje. Do določene stopnje je mogoče psa še pozneje navaditi na nekatere stvari, vsekakor pa samo z učnimi postopki in ne več tako mimogrede, kot se je to dalo v obdobju socializacije.
V socializacijskem obdobju pa imajo pri psu pomembno vlogo ne le vtisi, temveč se z enostavnimi vzorci akcije in reakcije uči tudi pravilno oceniti in uporabljati mimiko ter izražanje z gibi. Psom velik del vedenja ni kar prirojen, kot se nam morda zdi. Prav nasprotno. Korak za korakom se morajo naučiti normalnega vedenja v družbi. Tega se učijo v igri, ko preigravajo vrstni red in pri tem preverjajo, kako daleč lahko gredo pri posameznih bratih in sestrah, starših in drugih psih.
Povzeto iz knjige » Težave s psom – Prepoznavanje in odpravljanje avtorica: Celina del Amo«