ŠOK
Gre za smrtno nevarno motnjo zaradi pomanjkljive prekrvavitve življenjsko pomembnih organov. Kri se izlije v periferno (kapilarno) žilje in tam zastaja. Posledica tega je, da življensko pomembni organi ne dobijo dovolj krvi.
V krvi začne primankovati kisika, vsebnost ogljikovega dioksida pa se poveča. Ker celice v telesu niso oskrbljene s kisikom posledično začnejo odmirati - nekrotizirajo. Ker celice odmirajo posledično tudi tkiva, nato še organi. Organi začnejo odpovedovati.
Vzroki, ki lahko privedejo do šoka so različni. Lahko se žival poškoduje in posledično zgubi preveliko krvi ali tekočine. Lahko je posledica oslabljeno delovanje srca, katero krvi ne poganja zadostno da bi prišla do vseh vitalnih organov. Lahko pa je tudi motja v vazomotoriki kapilar.
Poznamo več vrst šokov. Ti so:
BOLEČINSKI ŠOK, ki nastane kot posledica hude bolečine,
HEMORAGIČNI al HIPOVOLEMITIČNI ŠOK, ki nastane po krvavitvah ali izgubi tekočine zaradi bruhanja, lahko pa so posledice tudi opekline,
KARDIOGENI ŠOK, ki je posledica srčne odpovedi,
TRAVMATSKI ŠOK, kot že ime pove se pojavi ob hudih bolečinah,
SEPTIČNI ŠOK spremlja hude okužbe
ANAFILAKTIČNI ŠOK, ki je najbolj znan in se pojavlja zaradi preobčutljive reakcije organizma (na pik žuželk, zdravila itd...). Povzroči ga torej premočan imunski odziv organizma.
Kako pa prepoznamo šok?
Ponavadi so sluznice anemične (bele), CRT (čas polnjenja kapilar*) je podaljšan, dihanje je pospešeno in plitvo, pulz je hiter in šibek, težko ga odtipamo, rep, uhlji..., so hladni, žival je apatična, nezainteresirana za okolico. Lahko se pojavi tudi izguba zavesti.
*CRT (čas polnjenja kapilar) izmerimo tako, da s prstom pritisnemo na dlesen. Ko dlesen postane bela lahko preteče 1-2 sekundi da je CRT normalen. Če preteče več časa je podaljšan.
Kako ukrepamo?
Najprej skušamo preprečiti oz. ustaviti dejavnik, ki šok povzroča. Če je to krvavitev jo ustavimo, če je zaradi bolečine le to poskušamo zmanjšati (imobilizacija uda...). Čimprej živali zagotovimo veterinarsko pomoč.
Prekrvavitev življenjsko pomembnih organov skušamo izboljšati tako, da žival namestimo v položaj za šok. Torej zadnji del telesa mora biti višje od sprednjega dela telesa. Do prihoda veterinarja žival namestimo udobno v temen, tih in mirem prostor. NE DAJEMO JI JESTI ALI PITI!!!
Za DZVP spisal Kevin Bezjak - november 2014
ČLANEK JE AVTORSKO ZAŠČITEN!