Pes se mi je izgubil – kaj storiti?
Zelo priporočljivo je, da predenj si psa omislite, razmislite tudi o morebithih težavah in med njimi so tudi pobegi! Zelo priporočjivo je, da psa date čipirati, saj bo najditelj lahko psa peljal prebrati čip in pes bo spet pri vas. Če je pes čipiran so njegovi podatki vnešeni v centralni register psov – v bazi. In, ko psu odčitajo čip imajo vse podatke o psu.
foto: Živa Pečjak
Kaj vsebuje centralni register psov?
Vsebuje status živali (aktiven/živ oz. neaktiven/poginul), številko čipa, Ime (Pri rodovniških psih rodovniško, pri mešančkih klicno), Spol (Ženski, moški, steriliziran, kastriran), Starost (do enega leta v mesecih potem v letih), Naslov (Poštna številka in kraj), datum zadnjega cepljenja proti steklini in datum do katerega mora biti opravljeno naslednje cepljenje.
Veterinarji pa imajo na voljo še vaše podatke:
Vaš ime in priimek in točen naslov in poštno številko.
Če pa pes nima čipa je to rahlo bolj zapleteno.
Preverite, če je vaš pes v centralnem registru psov:
TUKAJ, preverite, če je vaš pes v registru. Vpišite številko čipa (najdete jo v potnem listu pod črtno kodo), in poglejte, če je. Če se vam izpišejo podatki, kot so na spodnji sliki, je pes regristriran.
Kaj narediti ob izgubi?
1. Čimprej sami začnite. Najprej preiščite okolico, vprašajte mimoidoče če so videli kakšnega psa, kličite ga, morda je kje v bližini,
2. Če to ni uspešno sestavite letak, da se je izgubil in ga razobesite po vasi – priporočljivo je da tudi v sosednjih vaseh, saj znajo sami kar daleč priti:
- Zelo priporočljivo je da na letak vstavite sliko (naj se kar se da najbolj vidi kakšen je pes) in zapišite kakšen je pes: pasma oz mešanček, kakšen je (majhen, srednje velik, velik), kakšno dlako ima (dolga, kratka), kakšne barve je (če je večbarven ne pišite samo, da ima več barv ampak jih točno opišite), če ima ovratnico zapišite kakšno (barva, kaj je na njej), zapišite tudi, če ima pes kakšne posebne pridobljene lastnosti (nima repa, šepa, če kje nima dlake ipd...)
3. Obvestite:
- bližnjo veterinarsko postajo,
- najbljižje zavetišče za živali,
- radijske postaje,
- društva za zaščito živali,
- policijo...
Prosite jih, da vas obvestijo, če so žival našli. Pustite jim kontaktne podatke (Ime, priimek, telefon...).
4. Na internetu objavite oglas, ter prosite čim več ljudi, da ga deli med druge:
- Forumi (naš forum, mojpes.net, pesjanar, svet živali, repati in kosmati ipd...)
Preventiva:
V preventivo vsekakor spada varnostno čipiranje psa. Psa dajte kar se da hitro čipirati. Dobro je tudi da psu na ovratnico date obesek z vašimi kontaktnimi podatki (Ime, priimek, naslov, telefonska številka). Najboljša preventiva pa je pazljivost. Pazite, da se vam pes ne izmuzne iz ograje, ko se odpravljate od doma, ograjo imejte dovolj visoko, da je ne mora preskočiti, zaklepajte vse izhode, da si jih ne odpre sam ali pa kakšen nepridiprav.
POMEMBNO:
Če psa najdete, obvestite vse pristojne službe, ki ste jih obvestili o izgubi psa in okolico, odstranite vse letake in obvestite ljudi na internetu. Če pa najdete psa pa ga obvezno odpeljite na veterinarsko postajo, da preverijo čip, če ga nima pa obvestite še radijske postaje in internetne strani (facebook, forumi...), – kot govori 29. člen uradnega lista RS (zakon o zaščiti živali): citiram: »Kdor izgubi žival ali kdor najde zapuščeno žival, o tem.« Če najdenja ne obvestite je to kaznivo, če vas odkrijejo vam napišejo globo. V primeru, da se po 8 dneh žival ne zahteva nazaj jo lahko najditelj odda drugemu lastniku ali pa sam poskrbi za njo, kot govori 30. Člen uradnega lista RS (zakon o zaščiti živali): citiram: »Skrbnik najdene hišne živali ima pravico zahtevati vrnitev živali. Če tega ne stori v roku 8 dni od dneva, ko je bila nameščena v zavetišče, lahko imetnik zavetišča žival odda tudi drugemu zainteresiranemu skrbniku, ki se zaveže, da bo za žival ustrezno skrbel.«.
Zapleti:
Žal se pojavljajo tudi zapleti. Psa lahko zbije avto, kolo, lahko ga vstrelijo, zastrupijo itd. Pojavlja pa se tudi, da najditelj psa nikogar ne obvesti in si ga pridrži zase. To je kaznivo in zakonito prepovedano.
Za DZVP spisal Kevin Bezjak, november 2014.
Članek je avtorsko zaščiten!
Nazadnje urejal/a Kevin Tor 18 Nov - 23:10:57; skupaj popravljeno 1 krat