NEGA IN SKRB ZA PSA POZIMI
Vse bliže je zima in tudi pozimi, ko ni vročine psi potrebujejo nego. V nadaljevanju si preberite nekaj pomembnih stvari, ki jih je treba v zimskem času paziti.
MRAZ:
Zima je čas, ko se temperature spustijo pod ničlo. Potrebno je poskrbeti, da na sprehodih oziroma pri gibanju zunaj pse ne zazebe. Če so temperature prenizke lahko pri bolj občutljivih psih pride tudi do podhladitve. Zato je pomembno, da občutljive pse pravilno oblečemo in zaščitimo pred mrazom.
foto: Živa Pečjak
HRANA IN VODA:
Zelo pogosto se dogaja, da lastniki psov ne vedo, da je pozimi, ko je mraz potrebno povečat kaloričnost hrane. Razlog za to je mraz, ki prisili telo, da bolj termoregulira (ohrani telo, na določeni temperaturi). Hrana mora biti bolj kalorična z večjo vsebnostjo maščob in beljakovin. Če si takšne hrane ne moremo privoščiti samo povečamo sam obrok hrane. Če pa psa hranimo s surovo prehrano pa psu pizbiramo bolj mastne vrste mesa. Na vsako uro je potrebno menjavati tudi vodo saj zmrzne. Vodo, ki jo menjamo naj bo mlačna – ne premrzla in ne prevroča, slednjo pogosto lastniki dajejo, da bi bilo manj krat menjati vodo. Ampak psu ne prija, nekateri je celo ne pijejo. Premrzla voda pa povzoči gastritis – vnetne želočne sluznice.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE:
Tudi psi se prehladijo. To opazimo, ko ima pes povišano telesno temperaturo (fiziološka je od 37,5-39°C), kašlja – suh in dražeč kašelj, izcedek iz oči in nosa, oteženo dihanje in zmanjšan apetit. Če psa pravočasno ne zaščitimo pa lahko privede tudi do pljučnice. Pride pa lahko tudi do vnetja zunanjega sluhovoda – predvsem pri psih z visečimi uhlji. To opazimo, ko pes stresa z glavo v ušesu pa se pojavlja izcedek. Notranjost je pordela.
Med igro pa se lahko pojavijo tudi vreznine in druge poškodbe tačk. V takšnem primeru krvavitev ustavimo in izpiramo s izotoničnimi raztopinami, če je nimamo pri roki pa lahko s fiziološko raztopino. Voda ni primerna zaradi alkalnega pH-ja. Psu tačko imobiliziramo in ga odpeljemo k veterinarju. Če nimamo znanja raje ne povijamo saj lahko povztočimo hujše poškodbe ali zastoj krvavitve. Najbolje je, da na rano samo pritisnemo, da ustavimo krvavitev. Ker pa je pozimi tudi sol, ki rano draži, je najbolj da kupimo obuvala iz neoprena, ki rano zaščitijo pred zunanjimi dejavniki in tako psu omogočimo učinkovito in hitro ukrevanje.
Pride pa lahko tudi do zaužitja antifriza. Več TUKAJ.
VARNOST POZIMI:
Pozimi se pojavljajo krajši dnevi, zato večina sprehodov poteka kar po temi. Psa je potrebno dobro označit – najboljše kakšen odsevni plašč, lahko tudi ovratnica. Poskrbeti pa moramo, da bomo vidni tudi sami.
PRAZNIČNI ČAS IN PIROTEHNIČNA SREDSTVA:
Ker pozimi težav ni dovolj, se pojavljajo tudi porotehnična sredstva, katerih se psi zelo bojijo. Nikakor psom ne dajemo pomirjeval, saj z njimi povzročimo še več škode. Lahko pa poskusimo s preparati s feromoni ali homeopatskimi pripravki za pomiritev, ki imajo enak učinek. O vseh teh sredstvih pa se je najbolje posvetovati z veterinarjem.
SLADKOBA:
Praznični čas prinaša tudi obilo sladkobe. Ta je psu zelo škodljiva. Povzroča tahikardijo (pospešeno bitje srca) in še mnoge resne težave. Kljub mamljivim očkam, ko se mi sladkamo se moramo upreti in psu dati jasno vedeti, da teh dobrot žal ne mora dobiti. Raje mu namenimo priboljšek.
Praznični čas je super, a pazite, da vam ga zgoraj napisani problemi ne zagrenijo!
Za DZVP spisal Kevin Bezjak, november 2014
ČLANEK JE AVTORSKO ZAŠČITEN!