Prekomerno delovanje skorje nadledvične žleze oz. hiperadrenokorticizem se pojavlja pri psih od srednje do visoke starosti. Pri okoli 80% primerov je hiperadrenokorticizem posledica nenormalnega delovanja hipofize, medtem ko je pri ostalih primerih bolezen posledica neoplazije ali hiperplazije nadledvične žleze (ADH).
Pravzaprav ni idealnega diagnostičnega testa ali protokola za testiranje hiperadrenokorticizma. Meja med fiziološkim odgovorom nadledvične žleze na stres, ki ga povzročajo druga obolenja, in njenim patološko povečanim delovanjem, je lahko zelo tanka. Kot posledica tega se pojavijo lažno pozitivni in lažno negativni rezultati. Različni diagnostični protokoli, ki so na voljo, imajo različne lastnosti, prednosti in slabosti, nobeden pa ni idealen. Za dokončno potrditev ali postavitev diagnoze hiperadrenokorticizma je navadno potreben več kot en diagnostični test.
Simptomi pa so:
- polidipsija in poliuruja,
- povečana lakota posledično debelost,
- insomnija,
- izguba dlake,
- pomanjkanje energije,
- stanjšanja koža in posledično odrgnine,..
Najpogostejši vzrok za nastanek Cushinga je benigni tumor na hipofizi, manj pogost vzrok je tumor nadledvične žleze.
Velikokrat se Cushing pojavi zaradi časovno predolgega zrdavljenja z kortikosteroidi, ki ga nekateri veterinarji zelo radi predpisujejo, saj zelo hitro učinkuje, lastniku pa ne pove da mora po dveh tednih prenehati dajati, ali pa je krivda na lastniku, ki tega ne upošteva.
Za postavitev diagnozeje potrebno opraviti biokemijo krvi, štetje krvnih celic in analizo urina, poleg osnovnega kliničnegaa pregleda seveda. Pa še test, za raven kortizola v krvi.
Ena od možnih terapij je kirurška odstranitev tumorjev (če je to vzrok), drugače je ga zdravi z tabletami in je ozdravljiva bolezen, če je splošno stanje psa normalno (ni prisotnih drugih bolezni ali poškodb)
Če koga o tej bolezni zanima več lahko prilepim še nekaj kvalitetnih linkov o njej.
Avtorica: Patricija Štainer