NEMŠKI OVČAR
OSNOVNO O PASMI:
POREKLO: Nemčija
FCI SKUPINA: FCI I.
VELIKOST: srednje velika, samci: 60-65 cm, samice: 55-60 cm
ŽIVLJENSKA DOBA: 10-15 let
TEŽA: samci: 30-45 kg, samice: 25-30 kg.
UPORABNOST: Ovčarski pes, čuvaj, vodnik za slepe, reševalni pes, policijski pes, obramba, filmski pes.
NEGA: ne preveč zahtevna.
PODROBNEJŠI OPIS:
OSNOVNO O PASMI:
Nemški ovčar, tudi alzaški ovčar (ang. German shepherd) je ena najbolj znanih svetovnih pasem psov. Pojavil se je že v 17. stoletju, vzrejati so ga začeli nekoliko pozneje (okoli 1880), nekaj let kasneje pa so zanj postavili tudi standard. V rodovno knjigo so standard vpisali leta 1899 in ta standard velja še danes. Zaradi njegove vsestranskosti je zelo pogost in popularen. Doživi od 10-15 let.
ZGODOVINA:
Nemški ovčar se je prvič pojavil v 17. stoletju. Tega so med seboj parili predvsem pastirji tistega časa, z namenom, da bi obdržali rod te delovne ovčarske pasme. Sprva je bil predvsem pastirski pes. V tistem času je imel prioritetno nalogo, da je pomagal pri paši in varoval gospodarsko poslopje. Rezultatov z tem parjenjem žal ni bilo, vsi psi so bili nestabilni, prav tako pa niso imeli ustreznega zunanjega izgleda in delovnih sposobnosti. Ker so pasmo hoteli ohraniti, so ustvarili prvo kinološko društvo v Nemčji. To je bilo ustanovljeno leta 1891 z namenom, da bi odpravili vse probleme pri vzreji. To je zaradi nesoglasij propadlo že po treh letih delovanja. Leta 1899 pa se Max von Stephanitz (vojaški oficir in veterinarski vajenec) udeleži pasje razstave. Med razstavo pa zagleda predstavnika takratnega Nemškega ovčarja Hektorja Linksrheina. Ta je popolnoma ustrezal takratnemu standardu, bil pa je potomec večgeneracijskega selekcijskega parjenja. Prepričal je lastnika, da mu psa proda in takoj se je odločil za ustanovitev društva namenjega izključno Nemškim ovčarjem. Imenovalo se je Verein für Deutsche Schäferhunde (slovensko: društvo za Nemške ovčarje). Postavil pa je tudi standard pasme in določil njeno dokončno ime.
Horand vom Grafrath (prvi predstavnik pasme)
VIDEZ:
Nemški ovčar je pes z dolgim in mišičastim telesom. V standardu je zapisano, da plečna višina ne sme presegati dolžine telesa Nemškega ovčarja. Glava mora biti dokaj ozka, gobec pa mora biti oblikovan v klinasto obliko. Ugriz oz. zobovje je škarjasto. Oči so ponavadi svetlo rjave do temno kostanjeve barve. Uhlji so stoječi, kot dopoveduje standard, visoko nastavljeni in široki. Vrat je širok in močno omišičen, temu se pa prilega raven hrbet. Trebuh je rahlo izbočen. Rep je srednje dolg, nizko nastavljen in povešen. Standard ne dovoljuje zavitega repa. Dlaka je lahko kratka, srednje dolga ali dolga. Osnovna barva dlake je črna, ki je lahko le kot osnovna barva ali pa jo dopolnjujejo ožgi, ki so lahko temno ali svetlo rjavi, rdečkasti, rumenkasti ali celo sivkasti. Prav tako je lahko Nemški ovčar samo siv.
ZNAČAJ:
Nemški ovčar spada med visoko inteligentne pasme. Je zelo učljiv in pripravljen slediti gospodarju. Je samozavesten in pozoren. Ima izrazit nagon po plenu, kar ga dela dobrega čuvaja, prav tako tudi pastirskega psa. Uriti ga moramo začeti že zelo zgodaj, da ko odraste postane poslušen in pogumen pes. Potrebuje veliko zaposlitve in gibanja, prav tako tudi pozornosti svojega lastnika, na katerega se brezpogojno naveže. Včasih je zaradi te močne navezanosti prisotno tudi ljubusumje do ostalih družinskih članov. Je zelo prilagodljiv pes, prilagodi se lahko namreč skoraj vsakršnjem okolju.
NEGA:
V osnovi Nemški ovčar ni preveč zahteven za nego. Potrebuje česanje, še posebej v obdobju menjave dlake in kopanje na nekaj mesecev. Posebne nege pa ne potrebuje.
PRIMERNO OKOLJE IN LASTNIK:
Primerno okolje za Nemškega ovčarja je podeželje. Potrebuje veliko prostosti. Najbolje je, če živi na kmetiji in ga kot mladiča socializiramo in privadimo na domače živali. Prilagodijo se lahko tudi življenju v stanovanju, vendar potrebujejo redne sprehode in obilico gibanja. Primeren lastnik za Nemške ovčarja je aktiven in dosleden. Primerno je, če se na pasmo spozna in mu nudi to kar potrebuje. Izredno dobro je tudi, če ga lastnik šola za to, čemur je namenjen.
UPORABNOST:
Nemški ovčar je zelo vsestranski pes. Sprva je bil uporabljen kot pastirski pes, kasneje so ga zaradi karakterja uporabljali tudi kot čuvaja, v kateri vlogi se pojavlja še danes. Primerni so tudi za reševalne in policijske pse, saj imajo dosti zagona in želje po delu, hkrati pa so zelo vzdržljivi. Uporabljajo se tudi kot psi za obrambo in kot vodniki za slepe. Za slednjo nalogo imajo ogromno potrpljenja. Izkažejo se pa tudi kot odlični igralci v filmih.
Za DZVP spisal Kevin Bezjak, Januar 2015.
Vir vseh fotografij: http://www.psarna-golobova.si/index.php/sl/
Fotografije objavljene z dovoljenjem Psarne Golobove.
Članek je avtorsko zaščiten. Kopiranje prepovedano!